* نه از رومم , نه از زنگم , همان بی رنگ بی رنگم*

 
نویسنده : 70.2.1.2.1.80.5.1 - ساعت ۱۱:٤٢ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۳۸٤/٩/۳٠
 

ماه , دلداده مهر (خورشید) است و این هر دو سر بر کار خود دارند که زمان کار ماه , شب است و مهر روزها بر می آید . ماه بر آن است که سحرگاه , راه بر مهر ببندد و با او در آمیزد , اما همیشه در خواب می ماند و روز فرا می رسد که ماه را در آن راهی نیست . سرانجام ماه تدبیری می اندیشد و ستاره ای را اجیر می کند , ستاره ای که اگر به آسمان نگاه کنی همیشه کنار ماه قرار دارد و عاقبت , نیمه شبی ستاره , ماه را بیدار می کند و خبر نزدیک شدن خورشید را به او می دهد . ماه به استقبال مهر می رود و راز دل می گوید و دلبری می کند و مهر را از رفتن باز می دارد . در چنین زمانی است که مهر و ماه کار خود را فراموش می کنند و عاشقی پیشه می کنند و مهر دیر بر می آید و این شب , یلدا نام می گیرد. از آن زمان هر سال مهر و ماه تنها یک شب به دیدار یکدیگر می رسند و هر سال را فقط یک شب بلند و سیاه وطولانی است که همانا شب یلدا ست .
» برگرفته از فرهنگ مهر پرستان اهورا مزدا , چاپ شده به سال 1352

یه چیزی ام خودم بگم > اینکه همه به بلندیه امشب توجه می کنن و کمتر کسی متوجه کوتاهیه امروز می شه . اگه یه کم فکر کنی می بینی روز و شبای دیگه ام چندان فرقی با امشب و امروز ندارن . به قول اون داستان مولانا این دو همچون آن دو موش سیاه و سپید سخت مشغول جویدن ریسمان زندگی هستند . خواه عسل را بنوش خواه فکر چاره باش . گرچه نوشیدن عسل بسی سهل تر از چاره اندیشی است !

راستی کریسمس همون شب چله اس , در واقع 21 دسامبر . اما به علت یه اشتباه محاسباتی در قرن چهارم این روز به 25 دسامبر انتقال یافت . طرح درخت کریسمس هم از ایرانیان گرفته شده . اصلا SunDay به معني روز خورشيد يا مهر است كه روز مقدس مهرپرستان بود . ایرانیا به معنای واقعی دست کم گرفته شدن .
بگذریم ! یلدای همتون مبارک و سرشار از مهر ...

باور کردنی نبود , لحظه ای که منو نشناختی ...


 
comment نظرات ()